JAK SE UŽIVIT ARTEM (vydání mé nové knihy)

Vážení přátelé artu,

po dvou letech práce ve svém volném čase, tímto ohlašuji vydání své nové knihy v elektronické podobě, tedy E-knihy:

JAK SE UŽIVIT ARTEM

Na konci jejího názvu není otazník, jelikož kniha není otázkou, ale odpovědí.

Můžete si zde v záhlaví webových stránek zdarma stáhnout její první díl bez jakékoli podmínky, ani oproti emailu.

Komplet má 32 kapitol a cca 800 stran. Vzhledem k její velké kapacitě má dva díly.

O CO V NÍ JDE?

Kniha ukazuje, co je k samostatnému uživení se artem dobré vědět, umět a dělat. Snažil jsem se vše co nejlépe srozumitelně popsat a definovat. Obsahuje komplex informací, jehož uvědomění a uplatnění stojí za mou ustálenou finanční harmonií výtvarníka na základě dlouhodobé osobní zkušenosti funkčního života malíře na volné noze.

PRO KOHO?

Napsal jsem ji pro ty, co je tato problematika zajímá.

Může být užitečná začínajícím i zkušeným výtvarníkům, převážně však malířům abstraktních obrazů. Autoři jinak výtvarně pojatých děl zde mohou nalézt jistý užitek také. Může být přínosem i autorům v dalších uměleckých profesích, minimálně ve způsobu myšlení.

I když je sice i trochu odborná, může být zajímavá i pro kohokoli kdo si ji jen rád přečte.

Není ale všespásným návodem a nemusí být prospěšná každému.

PROČ JSEM JÍ NAPSAL?

Ať si o tom myslí kdo chce co chce, knihu jsem napsal s dobrým úmyslem být užitečný, ne za účelem hmotného, nebo jiného zisku. V pokoře zde říkám – nemám to zapotřebí.

Těm, co si ji budou chtít přečíst, ji tedy s potěšením velmi rád věnuji.

PODĚKOVÁNÍ

Jednak děkuji za podporu všem, kteří u mě svým zájmem vyvolali důvod vůbec knihu napsat. Nebyl to můj nápad.

Zprvu jsem v ní chtěl použít jen své materiály, které mám minimálně na knihy dvě, ale tato sebestřednost mne netěšila tak, jako též i publikování tvorby mých šikovných kolegů v artu v našem i mezinárodním měřítku. Všem těm děkuji za podporu a důvěru ve formě laskavého přispění svými hodnotnými materiály (samozřejmě to ale neznamená jejich automatický souhlas s obsahem, který před tím logicky nemohli znát).

Přeji vám všem, co máte o knihu zájem, aby vám její obsah předal nějaký užitek a i případně potěšil!

Jindřich Lípa

autor

ČTYŘI V JEDNOM

Nemějte obavy, nerozlily se mi omylem barvy na plátno, je to opravdu malba, ne chaos. A dokonce promyšlená malba, promyšlený chaos. Také se dílo jmenuje STRATEGIE. U abstraktních obrazů ji někdy použijete více, než by mnozí řekli. Kdo máte na to cit, podívejte se pozorně na obraz a projděte si jej pečlivě celý očima a dáte mi možná za pravdu. Strategie je promýšlení něčeho, co má vést k vytyčenému cíli toho, kdo strategii vytváří a to je i mnohdy proces autorovy práce při malbě díla.

Přečíst celý článek

Co je to MÚZOSMRŠŤ?

Osobně mám ve své nabídce už léta průběžně cca 100ks obrazů a ty se dle „přílivu“ namalovaných a „odlivu“ prodaných, točí stále dokola. Deposit mám jako umyvadlo plné vody, do něhož voda otevřeným kohoutkem přitéká a zase stejnou rychlostí odtéká – obsah se sice mění, ale hladina stále drží.

Jednou jsem při náročném vstupu do velké mezinárodní obchodní platformy s uměleckými díly musel obhájit obsažný dotazník. Přijetí autora garantovalo kupcům jeho „obchodovatelnost“, proto obsahoval i kolonku „počet již vytvořených děl“. Tehdy jsem napsal 600, dnes to už je přes dva tisíce…

Přečíst celý článek

ROZHLEDNA ŘETĚZOVKA

Jeden krásný slunný den jsme si s manželkou vyšli na procházku a cestou navštívili ve Ski a Bike Centrum Radotín rozhlednu, kterou má na svědomí náš známý výtvarník Čestmír Suška. Je to již jeho pátá. Samozřejmě oproti jeho ostatní tvorbě je to jen pouhý zlomek. Takovéto obří plastiky různých tvarů a velikostí jsou známy a rozesety všude možně, dokonce i za oceánem, kde ve Vermontu u Kanadských hranic též tvoří. Tento umělec kovové vyřazené objekty, které již dosloužily v provozech továren, tímto způsobem užitečně recykluje a povyšuje jejich původní „výrobní“ účel, na umělecko-prospěšný. Oproti kovovým metrákovým „Goliášům tvoří ale také jemné, malé, křehké skleněné plastiky, též plastiky ze dřeva i jiných materiálů, což je potvrzením jeho letité výtvarné životní zkušenosti… 

Diptych ŠTĚSTÍ

Jeden zákazník, manželé se dvěma dětma, si ode mne objednal obraz ŠTĚSTÍ. Potom mne ještě požádal o namalování dalšího obrazu, který by pověsili vedle toho prvního. To proto, že se ukázal do jejich většího interiéru malý. Jeho budoucí „bráška“ – dvojče, měl být barevně i stylem stejný, ale ne kopií. Namaloval jsem tedy další obraz – ŠTĚSTÍ II. Vznikl tak diptych ŠTĚSTÍ. Takže zákazníci již mají odteď děti čtyři, dvě své a adoptovaná dvojčata ŠTĚSTÍ ode mne…

Přečíst celý článek

PROJEKT ŠANCE – AUKCE

Byl jsem jako i další naši malíři osloven k darování obrazu NEPLAČ pro aukci projektu s dobrým úmyslem. Aukce se vydařila, obraz byl úspěšně vydražen. Z vydražených peněz je financováno vše, co je potřeba pro podporu snah konkrétní pomoci dětem ulice, vedoucí k dobrým konkrétním výsledkům, zapojení se do života. Projekt má mnohaletou historii a je transparentní. Můžete sledovat život mladých lidí, kterým se již pomohlo. Podrobné informace o tomto projektu.

Jindřich Lípa NEPLAČ (akryl, plátno 60x95cm)

Obrazy v interiérech u zákazníků

ZÁKAZNÍK ANEBO UŽ SBĚRATEL?

Tento týden jsem posílal dvě zásilky obrazů. Jedna obsahovala 3 obrazy a putovala na výstavu, druhá 5 obrazů pro jednoho zákazníka. Balení trvalo skoro celý den a dalo docela zabrat. Ta zásilka s 5 obrazy vážila 25 kg, byla velikosti cca 1,5m x 2,5m. Když takovou těžkou a objemnou zásilku omotáváte folií, je to jako navštívit posilovnu. Udělal jsem to ale rád a věřte, že ne v první řadě kvůli financím, které jsme za ně dostal. Zákazníkem je totiž rodina se dvěma velkýma dětma, která miluje abstrakci a i tu mou. Představte si, že si ode mne během posledních let vzali již celkem 18 obrazů! Nejde tedy už o klasické zákazníky, jako spíše sběratele…

Přečíst celý článek

MODERNÍ OBRAZY DO FIREM

Za svou letitou výtvarnou praxi jsem poskytl své dílo na zestetičnění prostředí již mnohým domácnostem a to i dost luxusních. Neméně jsem ale poskytl svou tvorbu i do pracovních prostředí šéfů a ředitelů firem, či jejich prezentačních prostor. Rád maluji takovéto obrazy větších formátů, neb se na nich cítím s abstrakcí jako ryba ve vodě. Tím, že se jedná o ne levná díla, je pro mne ctí, že i tak mne tito zákazníci oslovují. A stává se to stále častěji. Jedná se většinou o velké firmy i mezinárodní, ať se to už týkalo advokacie, vinařství, obchodu, staveb, velkoskladů, pohostinství, zdravotnictví, hotelů, či distribuce plynu a elektřiny. Též mne přitom těší občasná práce s architekty, prostřednictvím jichž spolupráce někdy probíhá.

Přečíst celý článek